An object has a mass of 6 kg. The object's kinetic energy uniformly changes from 450 KJ to 129 KJ over t in [0, 8 s]. What is the average speed of the object?

1 Answer
Mar 30, 2017

The average speed is =306.4ms^-1

Explanation:

The kinetic energy is

KE=1/2mv^2

mass is =6kg

The initial velocity is =u_1

1/2m u_1^2=450000J

The final velocity is =u_2

1/2m u_2^2=129000J

Therefore,

u_1^2=2/6*450000=150000m^2s^-2

and,

u_2^2=2/6*129000=43000m^2s^-2

The graph of v^2=f(t) is a straight line

The points are (0,150000) and (8,43000)

The equation of the line is

v^2-150000=(43000-150000)/8t

v^2=-13375t+150000

So,

v=sqrt((-13375t+150000)

We need to calculate the average value of v over t in [0,8]

(8-0)bar v=int_0^8sqrt((-13375t+150000))dt

8 barv=[((-13375t+150000)^(3/2)/(-3/2*13375)]_0^8

=((-13375*8+150000)^(3/2)/(-20062.5))-((-13375*0+150000)^(3/2)/(-20062.5))

=43000^(3/2)/-20062.5-150000^(3/2)/-20062.5

=2451.2

So,

barv=22451.2/8=306.4ms^-1