An object has a mass of 6 kg. The object's kinetic energy uniformly changes from 480 KJ to 12 KJ over t in [0, 8 s]. What is the average speed of the object?

1 Answer
Feb 27, 2018

The average speed is =272.4ms^-1

Explanation:

The kinetic energy is

KE=1/2mv^2

The mass is m=6kg

The initial velocity is =u_1ms^-1

The final velocity is =u_2 ms^-1

The initial kinetic energy is 1/2m u_1^2=480000J

The final kinetic energy is 1/2m u_2^2=12000J

Therefore,

u_1^2=2/6*480000=160000m^2s^-2

and,

u_2^2=2/6*12000=4000m^2s^-2

The graph of v^2=f(t) is a straight line

The points are (0,160000) and (8,4000)

The equation of the line is

v^2-160000=(4000-160000)/8t

v^2=-19500t+160000

So,

v=sqrt(-19500t+160000)

We need to calculate the average value of v over t in [0,8]

(8-0)bar v=int_0^8(sqrt(-19500t+160000))dt

8 barv= [(-19500t+160000)^(3/2)/(-3/2*19500)] _( 0) ^ (8)

=((-19500*8+160000)^(3/2)/(-29250))-((-19500*0+160000)^(3/2)/(-29250))

=160000^(3/2)/29250-4000^(3/2)/29250

=2179.4

So,

barv=2179.4/8=272.4ms^-1

The average speed is =272.4ms^-1