An object is at rest at (3 ,8 ,8 ) and constantly accelerates at a rate of 5/4 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (1 ,9 ,2 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Aug 11, 2017

The time is =2.86s

Explanation:

The distance AB is

AB=sqrt((1-3)^2+(9-8)^2+(2-8)^2)=sqrt((-2)^2+(1)^2+(-6)^2)

=sqrt(4+1+36)=sqrt41m

The acceleration is a=5/4ms^-2

The initial velocity is u=0ms^-1

We apply the equation of motion

s=ut+1/2at^2

So,

sqrt41=0+1/2*(5/4)^2*t^2

t^2=32/25sqrt41

t=sqrt(32/25sqrt41)=2.86s