An object with a mass of 4 kg is on a plane with an incline of pi/12 . If the object is being pushed up the plane with 1 N of force, what is the net force on the object?

1 Answer
Mar 21, 2016

9.1457N down the slope

Explanation:

Assuming there is no friction, we may resolve the weight force into components and write an equation for the resultant force in the direction parallel to the incline (X-direction) as follows, choosing down the slope as positive :

sumF_x=4gsin15^@-1

=9.1457N

Note hence by Newotn's 2nd Law of Motion that the acceleration will be down the slope and have magnitude 9.1457/4=2.2864m//s^2.