An object with a mass of 5 kg is hanging from an axle with a radius of 12 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 45 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Nov 19, 2017

The work is =36.9J

Explanation:

enter image source here

The load is L=(5g)N

The radius of the axle is r=0.12m

The radius of the wheel is R=0.45m

The effort is =(F)N

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*0.45=5g*0.12

F=5g*0.12/0.45=13.1N

The force is F=13.1N

The distance is d=2piR=2pixx0.45=(0.9pi)m

The work is

W=Fxxd=13.1*0.9pi=36.9J