At a baseball game Gina purchased 6 hotdogs and 3 nachos for $24. Frank purchased 8 hotdogs and 1 nacho for $23. How much is one hotdog and one nacho?

3 Answers
Jun 15, 2017

1 Hot dog = $2.50; 1 Nacho = $3.00

Explanation:

Let x be the cost of 1 hotdog
let y be the cost of 1 nacho

6x + 3y = 24 (Equation 1)

8x + 1y = 23 (Equation 2)

Divide equation 1 by 3
2x + y = 8 (Equation 3)

Subtract Equation 3 from Equation 2
8x - 2x +y - y = 23 - 8

Simplifying
6x = 15

1 Hot dog = $2.50

Substitute the value calculated above into Equation 1
15 + 3y = 24
3y = 9
1 Nacho = $3.00

Jun 15, 2017

See a solution process below:

Explanation:

Let's call the price of a hotdog: h

Let's call the price of a nacho: n

We can then write:

6h + 3n = $24

8h + 1n = $23

Step 1) Solve the second equation for n:

-color(red)(8h) + 8h + 1n = -color(red)(8h) + $23

0 + 1n = -8h + $23

n = -8h + $23

Step 2) Substitute (-8h + $23) for n in the first equation and solve for h:

6h + 3n = $24 becomes:

6h + 3(-8h + $23) = $24

6h + (3 * -8h) + (3 * $23) = $24

6h + (-24h) + $69 = $24

6h - 24h + $69 = $24

(6 - 24)h + $69 = $24

-18h + $69 = $24

-18h + $69 - color(red)($69) = $24 - color(red)($69)

-18h + 0 = $-45

-18h = $-45

(-18h)/color(red)(-18) = ($-45)/color(red)(-18)

(color(red)(cancel(color(black)(-18)))h)/cancel(color(red)(-18)) = $2.50

h = $2.50

Step 3) Substitute $2.50 for h in the solution to the second equation at the end of Step 1 and calculate n:

n = -8h + $23 becomes:

n = (-8 * $2.50) + $23

n = -$20.00 + $23.00

n = $3.00

Hotdogs cost: $2.50

Nachos cost $3.00

Jun 15, 2017

Answer: $5.50

Explanation:

Let h be the cost of one hotdog and n be the cost of one nacho.

We can set up a system of equations:
6h+3n=24
8h+n=23

We can solve for h and n by using elimination by multiplying the second equation by 3:
24h+3n=69

Now, we can subtract the first equation from the second equation to cancel out the n term:
24h+3n-(6h+3n)=69-24
24h-6h=45
18h=45
h=45/18=5/2=2.50

Finally, we can find n by substituting into either of the original equations and solving. We will use the second equation:
8(5/2)+n=23
20+n=23
n=23-20
n=3

Therefore the cost of one hotdog and one nacho is h+n=2.5+3=5.5 or $5.50