How do you calculate the energy of a photon of radiation with a frequency of 8.5 times 10^148.5×1014 HzHz?

1 Answer
Apr 9, 2017

E = 5.6*10^-19JE=5.61019J

Explanation:

E = hfE=hf

hh = planck's constant = 6.6262*10^-34 Js6.62621034Js

f f = frequency

Hz = s^-1Hz=s1

E = (6.6262*10^-34Js)(8.5*10^14s^-1)E=(6.62621034Js)(8.51014s1)

E = 5.6*10^-19JE=5.61019J