How do you find the total force exerted on the five exposed faces of a cube that is on a side lying on the bottom of a swimming pool that is 20ft by 15ft by 10ft deep filled with water?

1 Answer
Feb 28, 2015

I guess you can use the hydrostatic pressure at a depth h:

p=p0+ρgh

Where:

p is your required pressure at depth h (=10ft=3.05m), g=9.81ms2 is acceleration of gravity and p0 is the pressure at the surface of water (1atm=1.013105Pa).
The density of water should be: ρ=1000kgm3
So you should get:
p=1.013105+(10009.813.05)=1.312105Pa1.3atm
and:
pressure=forcearea