How much work would it take to horizontally accelerate an object with a mass of 8 kg to 3 m/s on a surface with a kinetic friction coefficient of 3 ?

1 Answer
Jun 23, 2018

The work is =36J

Explanation:

The mass is m=8kg

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

The coefficient of kinetic friction is mu_k=3

The normal force is N=mg

The force of friction is

F_r=mu_kN=mu_kmg

According to Newton's Second Law

F=ma

The acceleration is

a=F/m=(mu_kmg)/m=mu_kg

The speed is v=3ms^-1

The initial speed is u=0ms^-1

Apply the equation of motion

v^2=u^2+2as

The distance is

s=v^2/(2a)=9/(2*mu_kg)=9/(2*3*9.8)=0.15m

The work done is

W=F*s=mu_kmg*s=3*8*9.8*0.15=36J