If a snowball melts so that its surface area decreases at a rate of 3 cm2/min, how do you find the rate at which the diameter decreases when the diameter is 12 cm?

1 Answer
Dec 10, 2016

diameter is decreasing at rate of 3/(24pi)324π (0.0400.040 (2sf)) "cm"^2"/min"cm2/min

Explanation:

Assuming the snowball is a perfect sphere, then if AA denotes the surface area and DD the diameter then:

A = 4pir^2 = 4pi(D/2)^2 = piD^2 A=4πr2=4π(D2)2=πD2

Differentiating wrt rr we have:

(dA)/(dD) = 2piD dAdD=2πD

We are told that (dA)/dt=-3dAdt=3 and we want to find (dD)/dtdDdt

By the chain rule we have:

(dA)/(dD) = (dA)/(dt)*(dt)/(dD) = ((dA)/(dt)) / ((dD)/dt)dAdD=dAdtdtdD=dAdtdDdt
:. 2piD = -3/ ((dD)/dt)
:. (dD)/dt = -3/ (2piD)

When D=12 => (dD)/dt = -3/ (24pi) = -1/(8pi) (~~0.039788...)
The sign confirms that D is decreasing