If I start with 5 grams of C_3H_8, what is the theoretical yield of water in the equation C_3H_8 + 5O_2 -> 3CO_2 + 4H_2O?

1 Answer
Mar 11, 2016

~~8.18gm

Explanation:

the molar mass ofC_3H_8=3xx12+8xx1=44gmmol^=1
molar mass of water=18gmmol^-1

As per the equation 44 gmC_3H_8 gives 4xx18=72gm water
1gm C_3H_8 gives 4xx18=72/44gm water
5gm C_3H_8 gives 4xx18=72/44xx5~~8.18gm water