Stella makes 2% royalties on a book she wrote. How much money did her book earn in sales last year if she made $53,000 in royalties?

1 Answer

S=($53000)/.02=$2,650,000

Explanation:

We can take the book sales (S), multiply it by the royalty percentage (%), and see how much she makes in royalties (R):

S xx % = R

Now let's substitute in what we know:

S xx 2% = $53,000

To find S (book sales) we now divide both sides by 2% (which is the same as 0.02):

S=($53000)/.02=$2,650,000