The girl's brother stands at the edge of the Golden Gate Bridge and throws a penny upwards at 29 m/s at an angle of 34°. How long does it take the penny to fall to the water, 227m below? How far from the base of the bridge does the penny hit the water?

1 Answer
Sep 21, 2015

Total time of flight is 8,66 s, and range of projectile is 2082 m.

Explanation:

I will break the projectile motion of the penny up into different stages :
A: Release
B : Max height
C: Release height.
D: Water.
In addition, I will consider horizontal (X) and vertical (Y) directions separately for each stage.
The X-Direction:
In the x-direction, there is no acceleration and hence constant velocity of 29cos34^@=24,042m//s29cos34=24,042m/s
The Y-Direction:
In the y-direction, there is constant acceleration throughout due to gravity of value g=-9,8m//s^2g=9,8m/s2

Now we get:

enter image source here

Maximum height is reached at point B, so working from A - B in the y-direction we get s=ut+1/2at^2 =13,417ms=ut+12at2=13,417m
Hence the maximum height above the water is 227+13,417=240,417m227+13,417=240,417m

Since it reaches its maximum height after 1,655s, its horizontal range at this time in the x-direction is s_x =vcosθ⋅t=39,79m

Thus, by Pythagoras, the distance from the bridge at this point is sqrt(39,79^2 +13.417^2)=42m