"500.0 mL" of solution contains 0.750 millimoles of "Co"("NO"_3)_2, 125.0 millimoles of "NH"_3, and 100.0 millimoles of ethylenediamine. What is the equilibrium concentration of "Co"^(2+) for this complexation reaction?
The K_f for the formation of ["Co"("NH"_3)_6]^(2+) is 7.7 xx 10^4 . The K_f for the formation of ["Co"("en")_3]^(2+) is 8.7 xx 10^13 .
The
1 Answer
Well, it ought to be close to zero...
I got
The initial concentrations are:
["Co"^(2+)]_i = 0.750/500.0 "mmol"/"mL" = "0.00150 M"
["NH"_3]_i = 125.0/500.0 "mmol"/"mL" = "0.2500 M"
["en"]_i = 100.0/500.0 "mmol"/"mL" = "0.2000 M"
This has two "equilibria", so let us form a composite "equilibrium" constant:
beta = K_(f1)K_(f2) = 7.7 xx 10^4 cdot 8.7 xx 10^13 = 6.7 xx 10^18
This is for the following two reactions combined:
"Co"^(2+)(aq) + 6"NH"_3(aq) -> ["Co"("NH"_3)_6]^(2+)(aq)
"Co"^(2+)(aq) + 3"en"(aq) -> ["Co"("en")_3]^(2+)(aq)
"-----------------------------------------------------------"
2"Co"^(2+)(aq) + 6"NH"_3(aq) + 3"en"(aq) -> ["Co"("NH"_3)_6]^(2+)(aq) + ["Co"("en")_3]^(2+)(aq)
And so, the composite formation constant is:
beta = 6.7 xx 10^18 = ([["Co"("NH"_3)_6]^(2+)][["Co"("en")_3]^(2+)])/(["Co"^(2+)]^2["NH"_3]^6["en"]^3)
The changes in concentration from an ICE table would then be:
Delta["Co"^(2+)] = -2x
Delta["NH"_3] = -6x
Delta["en"] = -3x
Delta[["Co"("NH"_3)_6]^(2+)] = x
Delta[["Co"("en")_3]^(2+)] = x
This gives:
6.7 xx 10^18 = (x^2)/((0.00150 - 2x)^2(0.2500 - 6x)^6(0.2000 - 3x)^3)
This is nearly impossible to solve without approximations, but using Wolfram Alpha we can confirm that
One way to solve this accurately while keeping it feasible in a calculator is to take the
ln(6.7 xx 10^18) = 2lnx - 2ln(0.00150 - 2x) - 6ln(0.2500 - 6x) - 3ln(0.2000 - 3x)
Since
43.349 ~~ -14.391 - 2ln(0.00150 - 2x) - (-8.427) - (-4.862)
~~ -1.102 - 2ln(0.00150 - 2x)
Therefore,
0.00150 - 2x ~~ e^(-22.2255)
And