What is the angular momentum of a rod with a mass of 15 kg and length of 4 m that is spinning around its center at 14 Hz?

1 Answer
Aug 13, 2017

The angular momentum is =1759.3kgm^2s^-1

Explanation:

The angular momentum is L=Iomega

where I is the moment of inertia

The moment of inertia of a rod, rotating about the center is

I=1/12*mL^2

=1/12*15*4^2= 20 kgm^2

The angular velocity is

omega=2pif=2pi*14=28pirads^-1

So the angular momentum is

L=20*(28pi) =1759.3kgm^2s^-1