What is the angular momentum of a rod with a mass of 4 kg4kg and length of 6 m6m that is spinning around its center at 2 Hz2Hz?

1 Answer
May 9, 2017

The angular momentum is =150.8kgm^2s^-1=150.8kgm2s1

Explanation:

The angular momentum is L=IomegaL=Iω

where II is the moment of inertia

and omegaω is the angular velocity

The moment of inertia of a rod, rotating about the center is

I=1/12*mL^2I=112mL2

=1/12*4*6^2= 12 kgm^2=112462=12kgm2

The angular velocity is

omega=2*2piω=22π

=(4pi) rads^(-1)=(4π)rads1

The angular momentum is

L=12*4pi=48pi=150.8kgm^2s^-1L=124π=48π=150.8kgm2s1