What is the average speed, on t in [0,5]t[0,5], of an object that is moving at 1 m/s1ms at t=0t=0 and accelerates at a rate of a(t) =2t^2-1a(t)=2t21 on t in [0,3]t[0,3]?

1 Answer
Jan 16, 2018

The average speed is =4ms^-1=4ms1

Explanation:

The speed is the integral of the acceleration

a(t)=2t^2-1a(t)=2t21

Then,

v(t)=int(2t^2-1)dt=2/3t^3-t+Cv(t)=(2t21)dt=23t3t+C

Plugging in the initial conditions at t=0t=0

v(0)=1=0-0+Cv(0)=1=00+C

C=1C=1

Therefore,

v(t)=2/3t^3-t+1v(t)=23t3t+1 in the interval [0,3][0,3]

After that t>3t>3, assume that the speed is constant

v(3)=2/3*3^3-3+1=4ms^-1v(3)=23333+1=4ms1

The average speed on the interval [0,5][0,5] is

5barv=int_0^3(2/3t^3-t+1)dt+(4*2)5¯v=30(23t3t+1)dt+(42)

=[1/6t^4-1/2t^2+t]_0^3+8=[16t412t2+t]30+8

=(1/6*3^4-1/2*3^2+3)+8=(16341232+3)+8

=20=20

The average speed is

barv=20/5=4ms^-1¯v=205=4ms1