What is the voltage of an electrolytic cell with nickel and copper electrodes?

1 Answer
Dec 28, 2017

The voltage is the cell's electromotive force derived from the reduction potentials of each cell, here we have,

Ni^(2+)(aq) + 2e^(-) to Ni(s) where E = -0.23V
Cu^(2+)(aq) + 2e^(-) to Cu(s) where E = 0.34V

Quantitatively, this is saying copper ions are more easily reduced than nickel ions. Hence, the cell's reaction would be,

Cu^(2+)(aq) + Ni(s) rightleftharpoons Ni^(2+)(aq) + Cu(s), where

E = E_("red") - E_("ox")
therefore E^° = 0.57V