How many "mL" of "H"_2"C"_2"O"_4 can be neutralized by "23.65 mL" of "1.115 M" "NaOH"?

1 Answer
Dec 5, 2014

The volume of oxalic acid required is 6.75 mL.

First, start with the balanced chemical equation for this particular neutralization reaction

H_2C_2O_4(aq) + 2NaOH(aq) -> Na_2C_2O_4(aq) + 2H_2O(l)

From the chemical reaction we can see that 1 mole of H_2C_2O_4 needs 2 moles of NaOH in order to produce 1 mole of NaC_2O_4 and 2 moles of H_2O.

We can determine the number of moles of NaOH by using

n_(NaOH) = C * V = 1.115 (mol es)/(L) *0.02365 L = 0.026 mo l es

This means that we need

n_(H_2C_2O_4) = (n_(NaOH))/2 = 0.026/2 = 0.013 m o l es of oxalic acid.

Therefore, the volume of oxalic acid can be calculated from

C_(H_2C_2O_4) = n_(H_2C_2O_4)/V_(H_2C_2O_4)

V_(H_2C_2O_4) = (0.013 mo l es)/(1.978 (mo l es)/L) = 6.57 mL