How many grammes of zinc metal are required to produce 10.0 litres of hydrogen gas, at 25 Celsius and 1.00 atm pressure, by reaction with excess hydrochloric acid? Zn (s) + 2HCl (aq)  ZnCl2 (aq) + H2 (g) ?

1 Answer
Feb 28, 2015

You'd need 26.7 g of zinc to produce that much hydrogen gas at those specific conditions.

So, you have your balanced chemical equation

Zn(s)+2HCl(aq)ZnCl2(aq)+H2(g)

Notice the 1:1 mole ratio you have between zinc and hydrogen gas - this means that the moles of zinc that reacted will be equal to the moles of hydrogen gas produced.

Use the ideal gas law equation, PV=nRT, to solve for the numbe of moles of hydrogen gas produced

PV=nRTn=PVRT=1.00 atm10.0 L0.082LatmmolK(273.15+25)K

nH2=0.409 moles H2

Automatically, this also be the number of moles of zinc that reacted

0.409 moles hydrogen1 mole zinc1 mole hydrogen=0.409 moles zinc

Now just use zinc's molar mass to determine the exact mass

0.409 moles65.4 g1 mole=26.7 g zinc