Question #1bd60

1 Answer
Apr 3, 2015

(a) f=3s1

(b) T=13s

(c) v=6m/s

Speed = frequency x wavelength

v=fλ

If it vibrates 3 times per sec then f=3s1

The period T is the time taken for 1 complete vibration and is equal to 1f.

So T=13=0.33s

and:

v=3×2=6m/s