Water is being drained from a cone-shaped reservoir 10 ft. in diameter and 10 ft. deep at a constant rate of 3 ft3/min. How fast is the water level falling when the depth of the water is 6 ft?

1 Answer
Apr 14, 2015

The ratio of radius,r, of the upper surface of the water to the water depth,w is a constant dependent upon the overall dimensions of the cone
r/w = 5/10
rarr r=w/2
enter image source here
The volume of the cone of water is given by the formula
V(w,r) = pi/3 r^2w
or, in terms of just w for the given situation
V(w) = pi/(12)w^3

(dV)/(dw) = pi/4w^2
rarr (dw)/(dV) = 4/(piw^2)

We are told that
(dV)/(dt) = -3 (cu.ft./min.)

(dw)/(dt) = (dw)/(dV)*(dV)/(dt)

= 4/(piw^2)*(-3)

=(-12)/(piw^2)

When w=6
the water depth is changing at a rate of
(dw)/(dt)(6) = = (-12)/(pi*36) = -1/(3pi)

Expressed in terms of how fast the water level is falling, when the water depth is 6 feet, the water is falling at the rate of
1/(3pi) feet/min.