Question #0b8eb

2 Answers
May 30, 2015

The equilibrium partial pressure of HBr will be equal to 0.22 M.

Once again, before doing any actual calculations, take a second to try and predict what's going to happen when you mix those amounts of the gases together.

Notice that the equilibrium constant, K_p, is much smaller than 1, which implies that this equilibrium will favor the reactant almost exclusively.

You could predict that the equilibrium partial pressure of HBr will actually be larger than the initial value of 0.20 atm, which implies that the reverse reaction will proceed until equilibrium is reached.

To confirm this, calculate the reaction quotient, Q_p

Q_p = ((H_2)_0 * (I_2)_0)/((HBr)_0^color(red)(2)) = (0.010 * 0.010)/(0.20^2) = 0.0025

Since Q_p is signifcantly larger than K_p, the equilibrium will indeed shift to the left, favoring the formation of even more reactant. Use an ICE table to help you with the calculations

" "color(red)(2)HBr_((g)) rightleftharpoons H_(2(g)) + I_(2(g))
I......0.20...............0.010......0.010
C....(+color(red)(2)x)..................(-x).........(-x)
E....0.20+2x.........0.010-x....0.010-x

The equilibrium constant will be equal to

K_p = ((H_2) * (I_2))/((HBr)^color(red)(2)) = ((0.010-x) * (0.010-x))/(0.20+2x)^2

K_p = ((0.010-x)^2)/(0.20+2x)^2

Take the square root of both sides of the equation to get

sqrt(((0.010-x)^2)/(0.20+2x)^2) = sqrt(K_p)

(0.010-x)/(0.20 + 2x) = sqrt(4.18 * 10^(-9)) = 0.00006465

This is equivalent to

0.010 - x = 0.00001293 + 0.0001293x

0.0099871 = 1.0001293x => x = 0.0099871/1.0001293 = 0.009986

As a result, the equilibrium partial pressure of HBr will be

P_(HBr) = 0.20 + 2 * 0.009986 = "0.21997 atm"

Rounded to two sig figs, the answer will be

P_(HBr) = color(green)("0.22 atm")

Indeed, the equilibrium partial pressure of HBr increased. This equilibrium lies so much to the left, that the equilibrium partial pressures of the two products will be

P_(H_2) = P_(Br_2) = 0.010 - 0.009986 = "0.000014 atm"

May 30, 2015

The concentration = 3.84 "mol""/"m^(3)

2HBr_((g))rightleftharpoonsH_(2(g))+I_(2(g))

Initial partial pressures (Atm):

HBr = 0.2

H_2=0.01

Br_2=0.01

At equilibrium we can assume x mol of H_2 and x mol Br_2 are used up.

This means that the partial pressure of HBr is (0.2 +2x)

Because the value of Kp is so small I am going to assume that the reaction virtually goes to completion right to left.

This means that the equilibrium partial pressure of HI = 0.2 + (2 x 0.01) = 0.22 Atm

PV=nRT

Concentration n/V=(P)/(RT)

=(0.22xx1.0132xx10^(5))/(8.31xx698)

=3.84"mol""/"m^(3)