In the reaction 2Al +6HBr -> 2AlBr_3 + 3H_22Al+6HBr2AlBr3+3H2, when 3.22 moles of AlAl reacts with 4.96 moles of HBrHBr, how many moles of H_2H2 are formed?

1 Answer
Feb 5, 2016

2.48mol2.48mol

Explanation:

The balanced chemical equation represents the mole ratio in which the chemicals react.

Since 2 moles aluminuim are required for every 6 moles of hydrogen bromide, yet we only have 3.22 moles aluminium and 4.96 moles hydrogen bromide, it implies that HBrHBr will get used up first and is hence the limiting reactant, while AlAl is in excess.

So all 4.96 mol HBr4.96molHBr is used up and reacts with 4.96/3=1.653mol Al4.963=1.653molAl to produce 4.96/2=2.48 mol H_24.962=2.48molH2.