The force applied against a moving object travelling on a linear path is given by F(x)=1+xe^x F(x)=1+xex. How much work would it take to move the object over x in [3,7] x[3,7]?

1 Answer
Feb 13, 2016

W=6e^7-2e^3W=6e72e3

Explanation:

W=int _3^7 (1+x e^x )d xW=73(1+xex)dx
W=[e^x(x-1)]_3^7W=[ex(x1)]73
W=[e^7(7-1)]-[e^3(3-1)]W=[e7(71)][e3(31)]
W=6e^7-2e^3W=6e72e3