The force applied against an object moving horizontally on a linear path is described by F(x)=x^3+ 3 . By how much does the object's kinetic energy change as the object moves from x in [ 3, 5 ]? Physics Work and Energy Energy 1 Answer Yonas Yohannes Mar 9, 2016 Use Work Energy Theorem: W_F = DeltaKE = [(x(x^3-12))/4]_3^5 = 130J Explanation: Use Work Energy Theorem: W_F = DeltaKE = 1/2mDeltav^2 Now W_F = intF*dr = int_3^5 F*dx = int_3^5 x^3+3*dx W_F = [(x(x^3-12))/4]_3^5 = 130J Answer link Related questions How do matter and energy interact? Question #50ca2 Question #242cf Question #5038d Question #50391 What is potential energy? Question #d6576 Question #50cae Question #50cb2 Question #50cb6 See all questions in Energy Impact of this question 1798 views around the world You can reuse this answer Creative Commons License