Question #8eb7a

1 Answer
May 3, 2016

it is 2100 Joules

Explanation:

Gravitational potential energy, GPE, is given by the formula:
GPE=mghGPE=mgh

where
m="mass"=70kgm=mass=70kg
g= "acceleration due to gravity"="10m/s/s"g=acceleration due to gravity=10m/s/s
h = "height above earth's surface" = 3mh=height above earth's surface=3m

So mgh=70times 10times3=2100 " Joules"mgh=70×10×3=2100 Joules