A spring with a constant of 12 (kg)/s^212kgs2 is lying on the ground with one end attached to a wall. An object with a mass of 8 kg8kg and speed of 3 m/s3ms collides with and compresses the spring until it stops moving. How much will the spring compress?

1 Answer
May 13, 2016

sqrt6m6m

Explanation:

Consider the inital and final conditions of the two objects (namely, spring and mass):

  • Initially:
    Spring is at lying at rest, potential energy = 00
    Mass is moving, kinetic energy = 1/2mv^212mv2

  • Finally:
    Spring is compressed, potential energy = 1/2kx^212kx2
    Mass is stopped, kinetic energy = 0

Using conservation of energy (if no energy is dissipated into the surroundings), we have:

0+1/2mv^2 = 1/2kx^2+00+12mv2=12kx2+0

=>cancel(1/2)mv^2 = cancel(1/2)kx^2

=> x^2 = (m/k)v^2

:. x = sqrt(m/k)v = sqrt((8kg)/(12kgs^-2))xx3ms^-1 = sqrt(6)m