A current of 3.03 A is passed through a Pb(NO_3)_2 solution for 1.20 hours. How much lead is plated out of the solution?

1 Answer
May 14, 2016

~~14g

Explanation:

We know from Faraday;s law of electrolysis the mass of a substance (in g ) deposited at any electrode is given by

w =(Ect)/F" " where

  • E= "equivalent mass of ion "Pb^(2+) ="molar mass"/"valency"=207/2=103.5g/"equivalent "
  • c=Current=3.03A
  • t =Time=1.2hrs=1.2xx60xx60s=4320s
  • F=96500C
  • w =(Ect)/F=(103.5xx3.03xx4320)/96500g~~14g