If the length of a 21 cm21cm spring increases to 36 cm36cm when a 8 kg8kg weight is hanging from it, what is the spring's constant?

1 Answer
May 17, 2016

K=523.2 " "N/mK=523.2 Nm

Explanation:

Delta x=36-21=15 cm=0.15 m
G=m*g=8*9.81=78.48N" Force which it stretches the spring"
F=-K*Delta x " the sign '-' shows direction"

F:"force which it calls back"
K:"Spring constant"

-F=G

78.48=K*0.15

K=(78.48)/(0.15)

K=523.2 " "N/m