How much work would it take to push a 8kg weight up a 15m plane that is at an incline of π4?

1 Answer

Work W=831.5575747 joules

Explanation:

The given data are
mass m=8 kg
angle θ=π4

distance d=15 meters

Let F be the force required to push the object up the plane

the working equation

F=mgsinθ
F=8(9.8)sin(π4)
F=55.43717165 N

Solve for the work W

W=Fd
W=55.43717165(15)
W=831.5575747 Joules

God bless....I hope the explanation is useful.