The vd for a certain gas is 70. If the molecular formula for this gas is ("CO")_x, then what is x?

1 Answer
Jun 6, 2016

Thanks @michael-2 for clarifying what "vd" is.

The vapor density of a compound is:

\mathbf(rho_"vap" = ("mass of n molecules of gas")/("mass of n molecules of H"_2(g)))

Let's take n = 6.0221413xx10^23, i.e. the number of things in "1 mol". Then what we have is:

rho_"vap" = (M_(r,"gas"))/(M_(r,"H"_2))

where M_r is the relative molar mass of the substance in "g/mol".

So, since we know that rho_"vap" = 70 and is unitless, that gives us:

color(green)(M_(r,"gas") = M_(r,"H"_2) * rho_"vap")

= (2xx"1.0079 g/mol")xx70

= color(green)("141.106 g/mol")

Based on that, and the molar mass of "CO" to be 12.011 + 15.999 = "28.01 g/mol", we have that:

color(blue)(x) = (M_(r,"gas"))/(M_(r,"empirical formula"))

= ("141.106 g/mol")/("28.01 g/mol")

= 5.04 ~~ color(blue)(5)