A container has a volume of 9 L9L and holds 18 mol18mol of gas. If the container is expanded such that its new volume is 48 L48L, how many moles of gas must be injected into the container to maintain a constant temperature and pressure?

1 Answer
Aug 23, 2016

96 "moles"96moles of gas

Explanation:

Let's use Avogadro's law:

v_1/n_1 = v_2/n_2v1n1=v2n2

The number 1 represents the initial conditions and the number 2 represents the final conditions.

• Identify your known and unknown variables:

color(purple)("Knowns:"Knowns:
v_1v1= 9 L
v_2v2= 48 L
n_1n1= 18 mol

color(marigold) ("Unknowns:"Unknowns:
n_2n2

• Rearrange the equation to solve for the final number of moles:

n_2=(v_2xxn_1)/v_1n2=v2×n1v1

• Plug in your given values to obtain the final number of moles:

n_2=(48 cancelLxx18mol)/(9\cancel"L") = 96 mol