How much work would it take to push a 5 kg 5kg weight up a 2 m 2m plane that is at an incline of pi / 6 π6?

1 Answer
Nov 18, 2016

Work done is 49 Joules.

Explanation:

If a body of mass 'm' slides down on a smooth inclined plane of inclination 'thetaθ' through a distance 'S' work done by gravity to push body is
W=(mg sintheta)SW=(mgsinθ)S
Considering acceleration due to gravity g=9.8m//s^2g=9.8m/s2 and substituting the given values in above equations we get,
W=[((5kg)(9.8m//s^2)(sin(pi/6))][2m]W=[((5kg)(9.8m/s2)(sin(π6))][2m]
:.work done W=49Joules.