Kinetic Energy Question?

Car A with a mass of 1000kg is travelling east at 25m/s when it collides with car B, 2000kg, travelling north at 15m/s. After the collision, the two cars stick together and have the same velocity. Assume that they slide without friction after collision.

(a) What is the final velocity of the combined mass of cars (magnitude and direction)?

(b) How much kinetic energy was lost in this process and where did it go?

2 Answers
Nov 28, 2016

Hi, have a look and try to evaluate it...I cannot finish it now!

Explanation:

have a look and try evaluate v_x and v_y....you can then use trigonometry and Pythagoras to characterize v::

enter image source here

Nov 28, 2016

See below.

Explanation:

In the absence of external forces

Delta vec p=0 so

m_(b_1)vec v_(b_1)+m_(b_2)vec v_(b_2) = m_(a_1)vec v_(a_1)+m_(a_2)vec v_(a_2)

Here we have

m_(b_1)=1000, vec v_(b_1)=25 hati
m_(b_2)=2000, vec v_(b_2)=15 hatj

m_(a_1)=1000, vec v_(a_1)= vec v_a
m_(a_2)=2000, vec v_(a_2)= vec v_a

so

1000 cdot 25 hati+2000 cdot 15 hatj = (1000+2000)vec v_a

so

vec v_a=(25/3 hat i+10 hat j)

with

abs (vec v_a)=(5 sqrt[61])/3 = 13.02

angle vec v_a = arctan(10//(25/3)) = 50.2^@

Kinetic energy before K_b=1/2m_(b_1) abs(vec v_(b_1))^2+1/2m_(b_2) abs(vec v_(b_2))^2

Kinetic energy after

1/2(m_(b_1)+m_(b_2))abs(vec v_a)^2

so

Delta K = K_a-K_b =-283333. [J]