Abreathing mixture used by deep sea divers contains helium, oxygen, and carbon dioxide. What is the partial pressure of oxygen at 1 atmosphere if P He- 609.5 mm Hg and P CO_2 = 0.5 mm Hg?

1 Answer
Jan 12, 2017

The sum of the partial pressure are 1*atm

p_(O_2)~=0.20*atm

Explanation:

Sigmap_i=1*atm, where p_i are the individual partial pressures.

And thus p_(CO_2)+p_(O_2)+p_(He)=760*mm*Hg

And thus, p_(O_2)={760-p_(CO_2)-p_(He)}*mm*Hg

p_(O_2)={760-0.5-609.5}*mm*Hg

p_(O_2)=150*mm*Hg

And we convert p_(O_2) to atmospheres, knowing that 1*atm-=760*mm*Hg.

p_(O_2)=(150*mm*Hg)/(760*mm*Hg*atm^-1)=??atm