An object travels North at 7ms for 3s and then travels South at 9ms for 4s. What are the object's average speed and velocity?

1 Answer
Jan 29, 2017

Average speed is 817 ms and average velocity is 217 ms south.

Explanation:

As the object travels North at 7 ms for 3 s,

the displacement is 7×3=21 m north

then the object travels South at 9 ms for 4 s,

the displacement is 9×4=36 m south

Hence, net displacement is 3621=15 m south in 3+4=7 s

As total distance covered is 21+36=57 m in 7 seconds,

average speed is 577=817 ms

But average velocity is 157=217 ms south.