An electric toy car with a mass of 3 kg is powered by a motor with a voltage of 8 V and a current supply of 3 A. How long will it take for the toy car to accelerate from rest to 4 m/s?

2 Answers
Feb 22, 2017

The time is 1 second.

Explanation:

Given:
mass = 3" kg"
V_"motor" = 8" Volts"
I_"motor" = 3" Amperes"
Velocity = 4" m/s"

Let t = the time of acceleration.
Let P = the power of motor = (V_"motor")(I_"motor")

The energy provided by the motor is:

E_"motor" = Pt

The kinetic energy of the vehicle:

E_"kinetic" = 1/2mass(Velocity)^2

The following step assumes no loss in the system:

E_"motor" = E_"kinetic"

Pt = 1/2mass(Velocity)^2

t = (mass(Velocity)^2)/(2P)

t = (3" kg"(4" m/s")^2)/(2(8" Volts")(3" Amperes")

t = (3" kg"(16" m"^2"/s"^2))/(2(24" Watts")

t = 1" s"

Feb 22, 2017

The time is =1s

Explanation:

The power is

P=UI

U=8V

I=3A

P=3*8=24W

The change in kinetic energy is

DeltaKE=1/2mv^2-1/2m u^2

u=0

v=4ms^-1

m=3kg

DeltaKE=1/2*3*16-0

=24J

But

P=(DeltaKE)/t

So,

t=(DeltaKE)/P

=24/24=1s