You need to prepare 100.0mL of a pH=4.00 buffer solution using 0.100 M benzoic acid (pKa=4.20) and 0.240 M sodium benzoate. How much of each solution should be mixed to prepare the buffer?
1 Answer
Well, we know the final
"pH" = "pKa" + log\frac(["A"^(-)])(["HA"]) where
"A"^(-) is the benzoate and"HA" is the benzoic acid.
The ratio is then...
4.00 = 4.20 + log\frac(["A"^(-)])(["HA"])
=> \frac(["A"^(-)])(["HA"]) = 10^(4.00 - 4.20) = 0.6310
It makes sense;
This ratio, however, is NOT the starting concentrations given to you. It's the ratio in the buffer, i.e. the ratio after the buffer has been finalized.
There is a dilution!
Since the solution has only one total volume, the total volumes cancel out for the dilution, and we only need to determine the initial volumes necessary to accomplish the
=> 0.6310 = ("0.240 M" xx V_(A^(-))/(cancel(V_(t ot))))/("0.100 M" xx (V_(HA))/(cancel(V_(t ot))))
= ("0.240 M" xx V_(A^(-)))/("0.100 M" xx V_(HA))
Now, we do actually have to assume something. We assume that the volumes are additive, so that we can find, say,
V_(A^(-)) ~~ 100 - V_(HA) in units of"mL"
Therefore, we now have:
0.6310 = ("0.240 M" xx (100 - V_(HA)))/("0.100 M" xx V_(HA))
For ease of notation, let
0.6310 = (0.240(100 - x))/(0.100x)
= (24.0 - 0.240x)/(0.100x)
0.0631x = 24.0 - 0.240x
(0.0631 + 0.240)x = 24.0
=> x = color(blue)(V_(HA)) = (24.0/(0.0631 + 0.240)) "mL"
= color(blue)("79.18 mL aqueous benzoic acid")
That means
color(blue)(V_(A^(-)) = "20.82 mL aqueous sodium benzoate") .
As a check, let's see if doing a dilution calculation gives the same ratio.
"0.240 M benzoate" xx ("20.82 mL")/("100.0 mL")
= "0.04997 M A"^(-)
"0.100 M benzoic acid" xx ("79.18 mL")/("100.0 mL")
= "0.07918 M HA"
Therefore, the ratio is:
\frac(["A"^(-)])(["HA"]) = ("0.04997 M A"^(-))/("0.07918 M HA")
= 0.6311 ~~ 0.6310 color(blue)(sqrt"")