An electric toy car with a mass of 2kg is powered by a motor with a voltage of 12V and a current supply of 6A. How long will it take for the toy car to accelerate from rest to 45ms?

1 Answer
May 2, 2017

The time is =0.009s

Explanation:

Voltage is U=12V

Current is I=6A

The power is

P=UI=126=72W

Velocity is v=45ms1

Mass is m=2kg

The kinetic energy is

KE=12mv2=122(45)2=1625J

But,

E=Pt

The time is t=EP=162572=0.009s