A ball with a mass of 240g is projected vertically by a spring loaded contraption. The spring in the contraption has a spring constant of 12kgs2 and was compressed by 12m when the ball was released. How high will the ball go?

1 Answer
May 5, 2017

The height is =0.64m

Explanation:

enter image source here

The spring constant is k=12kgs2

The compression is x=12m

The potential energy is

PE=1212(12)2=1.5J

This potential energy will be converted to kinetic energy when the spring is released

KE=12mu2

The initial velocity is =u

u2=2mKE=2mPE

u2=20.241.5=12.5

u=12.5=3.54ms1

Resolving in the vertical direction +

We apply the equation of motion

v2=u2+2ah

At the greatest height, v=0

and a=g

So,

0=12.529.8h

h=12.529.8=0.64m