A ball with a mass of 360 g is projected vertically by a spring loaded contraption. The spring in the contraption has a spring constant of 8 (kg)/s^2 and was compressed by 4/3 m when the ball was released. How high will the ball go?

1 Answer
May 10, 2017

The height is =2.0m

Explanation:

enter image source here

The spring constant is k=8kgs^-2

The compression is x=4/3m

The potential energy in the spring is

PE=1/2*8*(4/3)^2=64/9J

This potential energy will be converted to kinetic energy when the spring is released and to potential energy of the ball

KE_(ball)=1/2m u^2

Let the height of the ball be =h

Then ,

The potential energy of the ball is PE_(ball)=mgh

PE_(ball)=64/9=0.36*9.8*h

h=64/9*1/(0.36*9.8)

=2.0m