An object has a mass of 6 kg. The object's kinetic energy uniformly changes from 48 KJ to 15 KJ over t in [0, 8 s]. What is the average speed of the object?

1 Answer
May 15, 2017

The average speed is =101.23ms^-1

Explanation:

The kinetic energy is

KE=1/2mv^2

mass is =6kg

The initial velocity is =u_1

1/2m u_1^2=48000J

The final velocity is =u_2

1/2m u_2^2=15000J

Therefore,

u_1^2=2/6*48000=16000m^2s^-2

and,

u_2^2=2/6*15000=5000m^2s^-2

The graph of v^2=f(t) is a straight line

The points are (0,16000) and (8,5000)

The equation of the line is

v^2-16000=(5000-16000)/8t

v^2=-1375t+16000

So,

v=sqrt((-1375t+16000)

We need to calculate the average value of v over t in [0,8]

(8-0)bar v=int_0^8sqrt((-1375t+16000))dt

8 barv=[((-1375t+16000)^(3/2)/(-3/2*1375)]_0^8

=((-1375*8+16000)^(3/2)/(-2062.5))-((-1375*0+16000)^(3/2)/(-2062.5))

=16000^(3/2)/2062.5-5000^(3/2)/2062.5

=809.84

So,

barv=809.84/8=101.23ms^-1