An object has a mass of 5 kg. The object's kinetic energy uniformly changes from 36 KJ to 135 KJ over t in [0, 9 s]. What is the average speed of the object?

1 Answer
May 25, 2017

The average speed is =182.2ms^-1

Explanation:

The kinetic energy is

KE=1/2mv^2

mass is =5kg

The initial velocity is =u_1

1/2m u_1^2=36000J

The final velocity is =u_2

1/2m u_2^2=135000J

Therefore,

u_1^2=2/5*36000=14400m^2s^-2

and,

u_2^2=2/5*135000=54000m^2s^-2

The graph of v^2=f(t) is a straight line

The points are (0,14400) and (9,54000)

The equation of the line is

v^2-14400=(54000-14400)/9t

v^2=4400t+14400

So,

v=sqrt((4400t+14400)

We need to calculate the average value of v over t in [0,9]

(9-0)bar v=int_0^9sqrt((4400t+14400))dt

9 barv=[((4400t+14400)^(3/2)/(3/2*4400)]_0^9

=((4400*9+14400)^(3/2)/(6600))-((4400*0+14400)^(3/2)/(6600))

=54000^(3/2)/6600-14400^(3/2)/6600

=1639.5

So,

barv=1639.5/9=182.2ms^-1