An object is at rest at (9 ,7 ,5 )(9,7,5) and constantly accelerates at a rate of 5/4 m/s^254ms2 as it moves to point B. If point B is at (8 ,2 ,6 )(8,2,6), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Jun 4, 2017

The time is =2.88s=2.88s

Explanation:

The distance between the points A=(x_A,y_A,z_A)A=(xA,yA,zA) and the point B=(x_B,y_B,z_B)B=(xB,yB,zB) is

AB=sqrt((x_B-x_A)^2+(y_B-y_A)^2+(z_B-z_A)^2)AB=(xBxA)2+(yByA)2+(zBzA)2

d=AB= sqrt((8-9)^2+(2-7)^2+(6-5)^2)d=AB=(89)2+(27)2+(65)2

=sqrt(1^2+5^2+1^2)=12+52+12

=sqrt(1+25+1)=1+25+1

=sqrt27=27

=5.196m=5.196m

We apply the equation of motion

d=ut+1/2at^2d=ut+12at2

u=0u=0

so,

d=1/2at^2d=12at2

a=5/4ms^-2a=54ms2

t^2=(2d)/a=(2*5.196)/(5/4)t2=2da=25.19654

=8.31s^2=8.31s2

t=sqrt(8.31)=2.88st=8.31=2.88s