An object is at rest at (1,7,4) and constantly accelerates at a rate of 54ms2 as it moves to point B. If point B is at (8,5,6), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Jun 7, 2017

The time is =3.48s

Explanation:

The distance between the points A=(xA,yA,zA) and the point B=(xB,yB,zB) is

AB=(xBxA)2+(yByA)2+(zBzA)2

d=AB=(81)2+(57)2+(64)2

=72+22+22

=49+4+4

=57

=7.55m

We apply the equation of motion

d=ut+12at2

u=0

so,

d=12at2

a=54ms2

t2=2da=27.5554

=12.08s2

t=12.08=3.48s