Question #941d1

1 Answer
Jun 24, 2017

0.0224 L

Explanation:

We have,

28mg=0.028g

We know that, at ntp 22.4 L of gases have mass equivalent to their molar mass.

Molar mass of N2 gas=214=28g

Therefore 28g of N2 has a volume of 22.4 L

This implies that 0.028g of N2 has a volume=22.4280.028
=22.428281000=22.41000=0.0224L