Question #6dadc

1 Answer
Sep 10, 2017

The average atomic mass of the given sample of bromine is 80.

Explanation:

Since they both make up an abundance of 50%, just add 79 and 81, then divide by 2.

79+81=160

160/2=80

The following is probably what your teacher wants you to do. Multiply the given mass numbers by the decimal form for 50%, 0.50, and add them together.

(0.50xx79)+(0.50xx81)=

39.5+40.5=80