An object has a mass of 8kg. The object's kinetic energy uniformly changes from 640KJ to 320KJ over t[0,12s]. What is the average speed of the object?

1 Answer
Oct 24, 2017

The average speed is =344.8ms1

Explanation:

The kinetic energy is

KE=12mv2

The mass is m=8kg

The initial velocity is =u1ms1

The final velocity is =u2ms1

The initial kinetic energy is 12mu21=640000J

The final kinetic energy is 12mu22=320000J

Therefore,

u21=28640000=160000m2s2

and,

u22=28320000=80000m2s2

The graph of v2=f(t) is a straight line

The points are (0,160000) and (12,80000)

The equation of the line is

v2160000=8000016000012t

v2=6666.7t+160000

So,

v=(6666.7t+160000)

We need to calculate the average value of v over t[0,12]

(120)¯v=120(6666.7t+160000)dt

12¯v=(6666.7t+160000)32326666.7120

=(6666.712+160000)3210000(1666.70+160000)3210000

=1600003210000800003210000

=4137.3

So,

¯v=4137.312=344.8ms1

The average speed is =344.8ms1