Question #6cfda

1 Answer
Dec 5, 2017

n = 2, l = 1, m_l = -1, m_s = +1/2

Explanation:

For starters, you know that nitrogen's electronic configuration looks like this

"N: " 1s^2 2s^2 2p^3

Now, you also know that the p subshell contains a total of 3 orbitals. According to Hund's Rule, every orbital present in an energy subshell must be half-filled before any one of the orbitals can be completely filled.

This basically means that the first 3 electrons added to the 2p subshell will be added to different orbitals.

https://chem.libretexts.org/Core/Physical_and_Theoretical_Chemistry/Electronic_Structure_of_Atoms_and_Moleculeshttps://chem.libretexts.org/Core/Physical_and_Theoretical_Chemistry/Electronic_Structure_of_Atoms_and_Molecules

Now, you're dealing with the color(blue)(2)p subshell, so you know that the principal quantum number, n, will be equal to color(blue)(2).

n = 2 -> the second energy shell

For a p subshell, the angular momentum quantum number, l, which denotes the energy subshell in which an electron resides, is equal to 1.

l = 1 -> the p subshell

In this case, the magnetic quantum number, m_l, can take three possible values, each representing an orbital located in the p subshell.

m_l = {-1, 0, +1}

Finally, the spin quantum number, m_s, which describes the spin of the electron, can take two possible values

m_s = {+1/2, - 1/2}

By convention, electrons added to an empty orbital are assigned spin-up, so

m_s = +1/2

This means that one electron located in the 2p subshell of a neutral atom of nitrogen will have the following quantum number set

n = 2, l = 1, m_l = -1, m_s = +1/2

The other two electrons will have quantum number sets that differ only in the value of the magnetic quantum number.